Sprawy bieżące

Opublikowano 31-08-2019

Dożynki parafialne 2021

Wyjątkowa była tej jesieni uroczystość dziękczynienia za zebrane plony, bowiem dzień 12 IX 2021 świętowała nie tylko nasza parafia ale także cała Polska. A to za sprawą odbywającej się w tym samym czasie Mszy beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od powitania przed kościołem delegacji poszczególnych wsi i poświęcenia przyniesionych przez nie wieńców oraz chlebów, po czym nastąpiło procesyjne wprowadzenie ich do świątyni. Wiele trudu włożyli mieszkańcy Kiczek, Piaseczna, Posiadał i Skupia w finezyjne sploty kłosów i wysmakowane dekoracje, ale czego się nie robi dla większej chwały Bożej... Celebrując dożynkową Sumę łączyliśmy się w modlitwie z uczestnikami Mszy beatyfikacyjnej, zebranymi w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na zakończenie Najświętszej Ofiary odśpiewaliśmy hymn "Soli Deo" ku czci Prymasa Tysiąclecia. Uroczystość uświetniła obecność solistki, która wtórowała naszemu Panu Organiście. Na tym jednak nie koniec. Wzorem dawniejszych lat, po zakończeniu liturgii, w kościele odbył się krótki występ artystyczny Koła Gospodyń Wiejskich z Posiadał, które wykonały dwie autorskie pieśni. Nie mogło zabraknąć również dzielenia się chlebem, które stanowi drugi wymiar święta rolników i za każdym razem przydaje temu wydarzeniu rodzinnego charakteru.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 13-09-2021

Koncert Zespołu „Sonanto”

Dnia 25 lipca 2021 o godzinie 20:00, w dniu odpustu parafialnego, przy Kościele Świętej Anny w Kiczkach odbył się koncert utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu Zespołu Wokalno-Aktorskiego „Sonanto” w składzie: Aleksandra Matryba (śpiew), Katarzyna Andruszko (śpiew), Dominik Rybiałek (śpiew), Jacek Kwiatkowski (pianino), Kornelia Figielska (skrzypce). Stanowił on jedno z wydarzeń Iubilaeum Terrae Cegloviensis - obchodów 400-lecia nadania praw miejskich dla Cegłowa.

Zespół powitał licznie zgromadzoną publiczność utworem Jana Pietrzaka "Taki kraj", po czym nastąpiło oficjalne rozpoczęcie wieczoru. Konferansjer, Paweł Krasowski zaprosił na scenę Patronów Honorowych i Organizatorów koncertu: Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniela Milewskiego, Wójta Gminy Cegłów Marcina Uchmana, Prezesa Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie Tadeusza Lempkowskiego oraz Proboszcza Parafii św. Anny w Kiczkach ks. Andrzeja Suleja. Po przywitaniach, przemówieniach i podziękowaniach, w tym także szczególnym podziękowaniu od druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczkach dla Pana Posła Daniela Milewskiego za okazywane im wsparcie, rozpoczęła się część artystyczna. Popis umiejętności wokalnych i instrumentalnych artyści rozpoczęli od wykonania pieśni "Pierwsza kadrowa", "Maryjo, śliczna Pani" i "Jak całować, to ułana". Dalej wysłuchaliśmy szeregu utworów znanych i nieznanych, przeplatanych nostalgicznymi wyimkami z historii ziemi cegłowskiej i naszej ojczyzny. Jak sam przyznał Paweł Krasowski, inspiracją dla takiej narracji konferansjerskiej była monografia historyczna "Na cegle pisane". Do okresu pierwszej wojny światowej nawiązywały pieśni "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Wojenko, wojenko". "Żurawiejka" i "Cud nad Wisłą, czyli Polska młócka" porwały nas tak samo jak porywały nasze wojska do walki z bolszewikami w 1920 roku. Ilustracją trudnego okresu okupacji hitlerowskiej była "Modlitwa obozowa", zaś Powstania Warszawskiego - "Warszawskie dzieci" oraz wzruszająca "Mała dziewczynka z AK". Wspomnieniem pontyfikatu Jana Pawła II, w tym pielgrzymek Jego Świątobliwości do Polski, były utwory "Góralu, czy ci nie żal?", "Nie lękajcie się", oraz ulubiona pieśń Ojca Świętego - "Barka". Tę ostatnią zaśpiewaliśmy wszyscy razem stojąc i trzymając się za ręce, jako wyraz czci i szacunku dla osoby i nauk Papieża Polaka. Reminiscencją rzeczywistości, w której toczyła się walka z komunizmem i kształtowała Solidarność, była "Piosenka dla córki" Krzysztofa Kasprzyka oraz "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Koncert zwieńczyło wykonanie pieśni Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską". Podsumowując to poruszające wydarzenie, Tadeusz Lempkowski bardzo trafnie zauważył, że utwory, jakich mieliśmy przyjemność wysłuchać, to "pieśni, które budowały naszą tożsamość". Prezes Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku podziękował artystom za występ wręczając im czerwone róże i książki "Na cegle pisane". Dziękowały także związane z naszą parafią Siostry Szarytki. Dla spragnionych wrażeń widzów nie mogło zabraknąć bisów. Muzycy postanowili uczynić zadość tej potrzebie pod warunkiem, że widownia zaśpiewa razem z nimi. Tak też się stało. Wspólne wykonanie utworów "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko" i "Żurawiejka" było wisienką na torcie.

Koncert zakończył się tuż przed 22:00 a odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 27-07-2021

Odpust ku czci św. Anny 2021

Dnia 25 lipca 2021 o godzinie 12:00, w przeddzień wspomnienia św. Anny, uroczystą Sumę Odpustową odprawił ks. Piotr Domański, który wygłosił kazanie z nauką czym właściwie jest Odpust. Msza św. zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, litanią do św. Anny i procesją Eucharystyczną wokół kościoła, do której przyłączyli się pozostali księża z dekanatu, z ks. dziekanem Markiem Kasprzakiem na czele, a także nasz rodak ks. Tomasz Jarzębski. Ze względu na remont mostu w tym roku miejsce dla straganów, namiotów i atrakcji dla dzieci znalazło się na łące nad stawem, podobnie jak to miało miejsce przed wojną. Tam też Koło Gospodyń Wiejskich z Kiczek prowadziło loterię fantową z przeznaczeniem dochodu na inwestycje przy kościele.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 27-07-2021

Zapraszamy na koncert

Opublikowano 20-07-2021

1 2 »
×