Pierwszy miesiąc remontu kościoła
Remont kościoła trwa, choć nie obywa się bez pewnych trudności. W dalszym ciągu prowadzone są prace przy usuwaniu dawnych powłok malarskich, z tym że przebiegają one teraz nieco wolniej. Zakończyło się bowiem szlifowanie dużych płaskich powierzchni, a rozpoczęło się czyszczenie elementów o bardziej złożonej geometrii, jak kruchta i drzwi oddzielające ją od nawy oraz chór z prospektem organowym. Zgodnie z zaleceniem konserwatora, pogłębionemu szlifowaniu są poddawane jeszcze łączenia desek elewacyjnych. 26 listopada 2024 zostały wykonane próby malarskie farbami akrylowymi w kolorze kremowobiałym na szalówkach pionowych (w dolnej części ściany), zaś na poziomych (w górnej części ściany) - śnieżnobiałym. Po wyschnięciu zostaną one poddane ocenie konserwatora, od której uzależniona będzie decyzja odnośnie ich akceptacji. Jako że pogoda nie rozpieszcza, a do malowania ściany muszą mieć temperaturę co najmniej dziesięciu stopni Celsjusza, konieczne było uruchomienie elektrycznej nagrzewnicy.
Migawki w dziale "galeria".
Rozpoczynamy Adwent 2024
Do każdej wielkiej rzeczy w życiu należy się odpowiednio przygotować. Adwent, który właśnie rozpoczynamy, wraz z rekolekcjami, to nasz czas przygotowania. W jaki sposób właściwie ten czas przeżyć? Wskazówki odnajdujemy w Piśmie Świętym i nauce Kościoła. Pan Jezus mówi nam: "czuwajcie". Św. Paweł poleca żebyśmy dążyli do doskonałości. Św. Tomasz z Akwinu poucza, że jak kamień spadający na ziemię, im jest bliżej niej, tym bardziej przyspiesza, tak też i my, im bardziej zbliżamy się do czegoś wyjątkowego, tym bardziej powinniśmy się spieszyć w uświęcaniu. Niech nasze oczekiwanie będzie głębokie wiarą i natchnione siłą modlitwy.
Ogrzewanie świątyni AD 2024
Ruszamy z największą inwestycją 2024 roku w naszej parafii - instalacją elektrycznego ogrzewania ławkowego w kościele. Nie byłaby ona może przedsięwzięciem na szeroką skalę, gdyby nie zadziałała tu zasada naczyń połączonych. Otóż przyjęta technologia ogrzewania wymaga wykonania zasilania podpodłogowego. W tym celu konieczne jest zdjęcie desek podłogowych w nawie głównej. Niestety część desek i legarów jest uszkodzona przez owady i grzyby, w związku z czym niezbędna będzie ich konserwacja lub wymiana. Ponadto w trakcie wykonywania inwentaryzacji i ekspertyzy istniejącej instalacji elektrycznej okazało się, że nie spełnia ona wymaganych warunków technicznych, wobec czego powstaje także potrzeba jej wymiany. Z kolei demontażu okablowania tejże instalacji nie sposób dokonać bez uszkadzania powłoki malarskiej i desek szalunkowych, co pociąga za sobą konieczność wykonania dodatkowo napraw wykończeniowych i prac malarskich...
Jak zatem będzie wyglądał cały projekt? Dotychczasowa instalacja elektryczna zostanie zdemontowana i zastąpiona nową, na którą będą się składać: wewnętrzne linie zasilające, rozdzielnice, główny wyłącznik pożarowy, instalacja oświetleniowa i gniazd wtykowych 230 V, instalacja ogrzewania ławkowego. Przed rozpoczęciem montażu nowej instalacji ubytki i uszkodzenia w deskach szalunkowych zostaną wypełnione masą akrylową i wygładzone zaś powierzchnie ścian, sufitów oraz stolarka okienna i drzwiowa zostaną oczyszczone i pomalowane dwukrotnie farbą akrylową z zachowaniem dotychczasowej kolorystyki. Zdjęte zostaną deski podłogowe w całej nawie głównej. Zniszczone legary zostaną zastąpione nowymi, dębowymi, układanymi na tych samych kamieniach polnych, zgodnie z zasadą minimalnej ingerencji w strukturę zabytku. Legary o powierzchniowym zniszczeniu zostaną oczyszczone do drewna zdrowego. Nowe i oczyszczone podwaliny zostaną dwukrotnie zaimpregnowane środkiem Xylamit Żeglarski przed porażeniem przez biologiczne szkodniki oraz zabezpieczone preparatami ognioodpornymi. Drewno zniszczone przez szkodniki zostanie wywiezione i spalone, zaś zagrzybiony gruz zakopany. Wykonane zostanie zasilanie podpodłogowe dla mat grzejnych. Ułożona zostanie nowa podłoga z desek modrzewiowych grubości 35 mm, struganych obustronnie, bezsękowych, z jednej partii, montowanych na pióro-wpust z ukryciem elementów montażowych. Na koniec nowa podłoga zostanie zagruntowana i pomalowana żywicą akrylową wodną, bezbarwną, w macie. Na ławkach, w konfesjonałach oraz na podłodze w rejonie ołtarza zostaną zainstalowane maty grzejne w ilości 29 sztuk o łącznej długości 57 metrów i całkowitej mocy 1200 W. Każda z mat będzie zasilana z oddzielnego transformatora bezpieczeństwa zalanego żywicą. Zastosowany zostanie sterownik dający możliwość płynnej regulacji mocy oraz podziału obszaru na dwa sektory. W konfesjonałach zostaną zamontowane wyłączniki z płynną regulacją.
A wszystko zaczęło się 29 X 2024 od wyniesienia i zabezpieczenia ławek i obrazów z północnej i środkowej części nawy głównej, którą Wykonawca oddzielił czarną folią budowlaną od reszty świątyni, by rozpocząć prace od demontażu dotychczasowej instalacji elektrycznej i usuwania starych powłok malarskich. W tak zreorganizowanej przestrzeni Msze święte są sprawowane przy ołtarzu bocznym św. Mikołaja. Niespodziewanie remont stał się także okazją do poczynienia historycznych odkryć: na suficie kościoła odsłonięte zostały fragmenty dwóch malowideł z lat 70-tych XX wieku, zaś pozostałości dawnych warstw farby ujawniły, że wnętrze świątyni nie zawsze tonęło w bieli! Ściany i sufit bywały niegdyś wymalowane w odcienie błękitu, brązu i beżu...
Pierwsze migawki w dziale "galeria".
Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2024
Ks. Jan Twardowski napisał: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Dlatego pamiętajmy, szczególnie w pierwszych dniach listopada, nie tylko o tych, których znaliśmy i kochaliśmy, ale także o wszystkich, którzy w jakiś sposób kształtowali naszą rzeczywistość: o przodkach, których nie było dane nam poznać choć nosimy w sobie ich geny, o autorytetach, które budowały naszą tożsamość, o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, o fundatorach i dobrodziejach parafii spajającej naszą wspólnotę... Pamiętajmy otaczając ich swoją modlitwą.