Sprawy bieżące

 

 

Dziękuję za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, w tym tygodniu wpłynęły jeszcze ofiary z Posiadał od Kasków do Wioletty Podobas 120zł i od Pani Marii Zadrożnej 70zł.

Dziękuję za ofiary składane na kościół - czy to na konto parafialne, czy osobiście, w tym tygodniu Pani Teresie Mazowieckiej z Posiadał 100 zł, Annie Małeckiej 100zł z Kiczek,..

 

 12 kwietnia 2020

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW

NA STÓŁ WIELKANOCNY

 

Przed wielkanocnym śniadaniem, pozostając w duchowej łączności z rodziną i bliskimi, można odmówić poniższą modlitwę, zamiast zwykłej «przed jedzeniem», dla podkreślenia uroczystego charakteru posiłku.

Osoba prowadząca rozpoczyna modlitwę i wszyscy żegnają się znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

W.Amen.

 (Modlitwę można poprzedzić odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu: Mt 28, 1-10 lub J 20, 1-9)

 

Następnie przygotowuje obecnych i wypowiada modlitwę:

Nasz Pan, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości, której źródłem jest Jego zwycięstwo. Dla podkreślenia wielkości tej niedzieli, która jest uroczystością nad uroczystościami, chcemy spożyć świąteczne śniadanie.

Prośmy, aby sam Pan pobłogosławił nasze pokarmy, aby oddalił od nas widmo epidemii i napełnił nasze serca radością.

 

Módlmy się:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, a w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu z apostołami, aby wraz z nimi spożyć posiłek.

Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność z nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, i spraw, abyśmy potrafili dzielić się z innymi wielkanocną radością, a kiedyś weszli  na wieczną ucztę w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

W. Amen.

Opublikowano 31-08-2019

Wszystkich Świętych 2019

1 listopada jak co roku obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie o godzinie 11:30 została odprawiona w nowej kaplicy na cmentarzu Msza św. wypominkowa zakończona poświęceniem nowych pomników. Niech każdy znicz, zapalony tego dnia na grobach naszych bliskich zmarłych, będzie świadectwem gorliwej modlitwy - jedynej pomocy jaką możemy ofiarować tym, którzy odeszli do wieczności.

Opublikowano 01-11-2019

Msza święta dla dzieci i rajd rowerowy 2019

Dnia 6 X 2019 o godzinie 10:00 sprawowana była kolejna już Msza święta ze Słowem Bożym skierowanym specjalnie do dzieci. Uczestniczyła w niej licznie także młodzież, która od dziś rozpoczyna przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania w formie cyklu spotkań, które będą odbywać się w niedziele po Mszy św. o godzinie 10:00. Tego też dnia w godzinach południowych odbył się VI Cegłowski Rodzinny Rajd Rowerowy Barwy Jesieni organizowany corocznie przez Urzad Gminy Cegłów. Prowadził on przez wszystkie miejscowości naszej parafii trasą Posiadały - Piaseczno - Skupie - Kiczki - Dzielnik - Kiczki - Posiadały z przystankiem w naszej świątyni. Rowerzyści, z Wójtem Gminy Cegłów Marcinem Uchmanem na czele, uczestniczyli w nim dość licznie. Zabezpieczenie rajdu stanowiły dwa wozy strażackie, karetka pogotowia ratunkowego oraz dwa radiowozy policyjne.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 06-10-2019

Odpust i wizytacja kanoniczna 2019

Dnia 28 VII 2019 przeżywaliśmy w parafii uroczystość odpustową ku czci św. Anny, naszej patronki. Ubogacił ją duchowo miłą obecnością i dobrym słowem ks. bp Marek Solarczyk, przeprowadzający tego dnia wizytację kanoniczną. Jego Ekscelencja na poszczególnych Mszach św. wygłosił kazania, na zakończenie Mszy św. o godzinie 10:00 udzielił specjalnego błogosławieństwa dzieciom, podczas uroczystej Sumy o godzinie 12:00 odebrał procesję z darami oraz sprawozdania grup działających w parafii i dokonał poświęcenia nowych ławek, rzutnika i miejsca przewodniczenia. Zwieńczeniem Sumy były podziękowania za wspólną modlitwę złożone Księdzu Biskupowi przez Ewę i Krzysztofa Janickich oraz procesja wokół kościoła z udziałem pań z Kół Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Ostatnim akcentem dnia było odmówienie o godzinie 15:00 na cmentarzu Koronki do Miłosierdzia Bożego za zmarłych, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk.

By godnie przyjąć tak znamienitego gościa, Koła Gospodyń Wiejskich z Kiczek i Posiadał przygotowały tradycyjne potrawy a pani Teresa Cegiełka ze Skupia przepiękny tort. Na poczęstunek przybyli także księża z dekanatu oraz ks. Sławomir Safader - poprzedni proboszcz naszej parafii a obecnie proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie.

Fotorelacja z uroczystości w dziale "galeria"...

Opublikowano 02-08-2019

Gazeta świąteczna, nr 33, 15 VIII 1926

Wieś nasza [Kiczki] leży nad małą rzeczułką Piaseczną, 7 kilometrów od stacji koleji. Mieszkańców ma zgórą tysiąc. Jest tu kościół parafjalny bardzo stary, z drzewa, fundowany przed 400 zgórą laty przez księżnę Annę Mazowiecką. Zachowany jest bardzo dobrze, z wierzchu i w środku olejno malowany, ze starym obrazem w wielkim ołtarzu, przedstawiającym św. Annę z Rodziną, przez znawców uznany za bardzo cenny. Mamy cztery szkoły i czterech nauczycieli. Mamy też kółko rolnicze, kasę pożyczkowo-osczędnościową, stowarzyszenie spożywcze i straż ogniową ochotni[c]zą. Była spółka budowlana wyrobów cementowych i książnica z kilkuset książkami, dwa razy odnawiana. Spółka, niestety niedbale prowadzona, przeszła w ręce jednego z członków zarządu, a książnica ucierpiała skutkiem tego, że niesumienni czytelnicy przywłaszczyli sobie wypożyczone książki. Obecnie ludzie dobréj woli odzyskują książki od nieprawnych posiadaczy i książnica zapełnia się pomału. Wszystko to, co stanowiło i stanowi społeczny dorobek wsi, założone zostało za staraniem i przy poparciu właściciela folwarku, oraz przy pomocy kilku światlejszych drobnych gospodarzy. Ponieważ niéma pomiędzy nami jedności, gdyż mamy wielu zwolenników pism wywrotowych, którzy wierzą kilku mędrkom, prowadzącym braci swych na manowce, a tylko niewielka część dba o dobro Ojczyzny i strzeże wiary praojców, przeto zakłady, aczkolwiek tak pożyteczne, prowadzone są ospale i ledwie żyją, gdyż nie mamy ludzi skorych do czynu i poświęcenia dla dobra ogółu. Gdyby mieszkańcy wsi, jako ludzie jednéj wiary i synowie jednéj ziemi, byli natchnieni jednym duchem i nie słuchali nauk mądrali, namawiających do złego, a bluźniących przeciw Bogu, wierze i Ojczyźnie; gdyby wierzyli tym, co miłują Boga, bliźnich i ziemię żywicielkę, toby wieś nasza była wzorem dla okolicy, a mieszkańcy mieliby korzyści duchowe i majątkowe, które daje oświata. Niestety, ludzie nieoświeceni wierzą wichrzycielom, którzy nie pomną w swém zacietrzewieniu, że kto wiatr sieje, wywołuje burzę i sam w niéj może zginąć.

J. R.

Opublikowano 27-06-2019

1 2 »
×