Jasełka 2024

Tradycja uroczystości Objawienia Pańskiego sięga końca IV wieku. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich zostało ustanowione przez Kościół na pamiątkę objawienia się Nowonarodzonego wszytkim ludom i narodom za sprawą Trzech Mędrców, którzy zanieśli wieść o narodzinach Chrystusa w świat. (W Boże Narodzenie Jezusa było dane poznać tylko Narodowi Wybranemu.) Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu krajach organizowane są orszaki Trzech Króli. W tym roku i my mieliśmy swój udział w tej radości: dzieci z grupy "Sówek" z przedszkola w Piasecznie wystawiły w naszej świątyni przepiękne jasełka!

Fotorelacja w dziale "galeria" dzięki uprzejmości Tomasza Augustyniaka.

Opublikowano 07-01-2024

Narodzenie Pańskie 2023

Czas adwentowego oczekiwania dobiegł końca. "Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany." Przywitaliśmy Go najpiękniej jak potrafimy - naszą pastorałką. Cieszy niezmiernie, że ta tradycja nie tylko ma się dobrze, ale także się rozwija - w jej wykonanie włączyło się w tym roku najmłodsze pokolenie. Dekoracja naszej świątyni stanowiła z kolei piękną oprawę Uroczystości Narodzenia Pańskiego AD 2023.

Opublikowano 26-12-2023

Wszystkich Świętych 2023

Łza za zmarłymi wyparowuje;
kwiat na grobie więdnie;
modlitwa natomiast dociera
aż do serca Najwyższego.

~ św. Augustyn

Cmentarz nocą z lotu ptaka w Uroczystość Wszystkich Świętych możemy oglądać w dziale "galeria" dzięki uprzejmości Pana Marka Zgódki.

Opublikowano 01-11-2023

100-lecie sztandaru OSP w Kiczkach

Dnia 23 IX 2023 piękny jubileusz stulecia nadania sztandaru świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Kiczkach. Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 14:00, celebrowaną przez ks. Andrzeja Suleja, z udziałem młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Dobrego pod batutą kapelmistrza Mariana Janiaka, jednostek OSP z terenu gminy Cegłów i ościennych ze sztandarami oraz przedstawicieli władz wszystkich szczebli. Dowódca uroczystości, dh Adrian Sikorski, wprowadził oddziały do świątyni, gdzie strażacy utworzyli szpaler i trwali w tej postawie przez cały czas trwania nabożeństwa. Było niezwykle uroczyście i podniośle, zwłaszcza gdy wybrzmiał hymn "Boże, coś Polskę" w wykonaniu Orkiestry Dętej.

Po zakończeniu liturgii nastąpił przemarsz oddziałów w strugach deszczu do Domu Ludowego, gdzie odbyła się druga część uroczystości, którą poprowadziła Małgorzata Dębowska z OSP Mienia. Po powitaniu gości, nastąpiło wciągnięcie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przez dh Piotra Zagórskiego, dh Marka Zagórskiego i dh Mariusza Zagórskiego przy dźwiękach hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej. Głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Cegłów Marcin Uchman. Następnie Marcin Hawryluk przedstawił historię kiczkowskiej jednostki OSP. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Mazowieckiego Antoni Jan Tarczyński udekorował sztandar OSP w Kiczkach Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej nastąpiło wręczanie druhnom i druhom Medali „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Krzyży Świętego Floriana przez dh Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz odznak przez Prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Przemysława Dębowskiego. Wśród wielu odznaczonych znalazł się m. in. Ludwik Szostak - strażak z najdłuższym stażem w jednostce (od 1969 roku), obecnie w stanie spoczynku. Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zarządu Nieruchomości w Warszawie Kamil Nalewka, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wyróżnił Ochotniczą Straż Pożarną w Kiczkach Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego". Na zakończenie nastąpiły przemówienia wyśmienitych gości: Senator Marii Koc, Posła Daniela Milewskiego, Prezesa Antoniego Jana Tarczyńskiego, Dyrektora Kamila Nalewki, Burmistrza Marcina Uchmana, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Cegłowie Mirosława Walasa, Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim st. kpt. Marcina Wojtaszczyka, połączone z przekazaniem listów gratulacyjnych i upominków na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczkach Wiesława Niewczasa, który też dokonał podsumowania spotkania.

Po uroczystości na jej uczestników czekał wyborny obiad w Domu Ludowym.

Opublikowano 24-09-2023

Dożynki parafialne 2023

Koniec każdego lata to czas, by podziękować Panu Bogu za plony zebrane z malowniczych pól naszej parafii. Tak też uczyniliśmy i w tym roku podczas uroczystości dożynkowych dnia 3 IX 2023. Na początku Mszy św. o godzinie 11:30 na placu przed kościołem ks. Andrzej Sulej przywitał delegacje poszczególnych wiosek, przybyłe z okazałymi, przebogato dekorowanymi wieńcami, po czym nastąpiło procesyjne wniesienie i złożenie wieńców przed prezbiterium oraz ich poświęcenie. Liturgię ubogaciła procesja z wieńcami wokół kościoła (niepraktykowana od wielu lat) oraz odśpiewanie hymnu "Te Deum". Zwieńczeniem było tradycyjne dzielenie się chlebem.

Cieszy fakt, że zwyczaj przygotowywania wieńców nie ginie, a wręcz przeciwnie, kwitnie. W tym roku było ich pięć: z Posiadał, Piaseczna, Kiczek Drugich, Kiczek Pierwszych i Skupia.

Opublikowano 03-09-2023