100-lecie sztandaru OSP w Kiczkach

Dnia 23 IX 2023 piękny jubileusz stulecia nadania sztandaru świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Kiczkach. Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 14:00, celebrowaną przez ks. Andrzeja Suleja, z udziałem młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Dobrego pod batutą kapelmistrza Mariana Janiaka, jednostek OSP z terenu gminy Cegłów i ościennych ze sztandarami oraz przedstawicieli władz wszystkich szczebli. Dowódca uroczystości, dh Adrian Sikorski, wprowadził oddziały do świątyni, gdzie strażacy utworzyli szpaler i trwali w tej postawie przez cały czas trwania nabożeństwa. Było niezwykle uroczyście i podniośle, zwłaszcza gdy wybrzmiał hymn "Boże, coś Polskę" w wykonaniu Orkiestry Dętej.

Po zakończeniu liturgii nastąpił przemarsz oddziałów w strugach deszczu do Domu Ludowego, gdzie odbyła się druga część uroczystości, którą poprowadziła Małgorzata Dębowska z OSP Mienia. Po powitaniu gości, nastąpiło wciągnięcie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przez dh Piotra Zagórskiego, dh Marka Zagórskiego i dh Mariusza Zagórskiego przy dźwiękach hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej. Głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Cegłów Marcin Uchman. Następnie Marcin Hawryluk przedstawił historię kiczkowskiej jednostki OSP. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Mazowieckiego Antoni Jan Tarczyński udekorował sztandar OSP w Kiczkach Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dalej nastąpiło wręczanie druhnom i druhom Medali „Za Zasługi dla Pożarnictwa” i Krzyży Świętego Floriana przez dh Antoniego Jana Tarczyńskiego oraz odznak przez Prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Przemysława Dębowskiego. Wśród wielu odznaczonych znalazł się m. in. Ludwik Szostak - strażak z najdłuższym stażem w jednostce (od 1969 roku), obecnie w stanie spoczynku. Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Zarządu Nieruchomości w Warszawie Kamil Nalewka, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wyróżnił Ochotniczą Straż Pożarną w Kiczkach Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego". Na zakończenie nastąpiły przemówienia wyśmienitych gości: Senator Marii Koc, Posła Daniela Milewskiego, Prezesa Antoniego Jana Tarczyńskiego, Dyrektora Kamila Nalewki, Burmistrza Marcina Uchmana, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Cegłowie Mirosława Walasa, Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim st. kpt. Marcina Wojtaszczyka, połączone z przekazaniem listów gratulacyjnych i upominków na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczkach Wiesława Niewczasa, który też dokonał podsumowania spotkania.

Po uroczystości na jej uczestników czekał wyborny obiad w Domu Ludowym.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 24-09-2023

Dożynki parafialne 2023

Koniec każdego lata to czas, by podziękować Panu Bogu za plony zebrane z malowniczych pól naszej parafii. Tak też uczyniliśmy i w tym roku podczas uroczystości dożynkowych dnia 3 IX 2023. Na początku Mszy św. o godzinie 11:30 na placu przed kościołem ks. Andrzej Sulej przywitał delegacje poszczególnych wiosek, przybyłe z okazałymi, przebogato dekorowanymi wieńcami, po czym nastąpiło procesyjne wniesienie i złożenie wieńców przed prezbiterium oraz ich poświęcenie. Liturgię ubogaciła procesja z wieńcami wokół kościoła (niepraktykowana od wielu lat) oraz odśpiewanie hymnu "Te Deum". Zwieńczeniem było tradycyjne dzielenie się chlebem.

Cieszy fakt, że zwyczaj przygotowywania wieńców nie ginie, a wręcz przeciwnie, kwitnie. W tym roku było ich pięć: z Posiadał, Piaseczna, Kiczek Drugich, Kiczek Pierwszych i Skupia.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 03-09-2023

Koncert zespołu Soul Connection

Tradycja letnich koncertów, zapoczątkowana w 2020 roku, wpisała się na dobre w krajobraz życia naszej parafii. W tym roku porwała nas muzyka gospel w wykonaniu zespołu Soul Connection z Warszawy. Wieczorem 23 VII 2023 na scenie przy naszej świątyni rozbrzmiał chór piętnastu silnych głosów: sopranów, altów i tenorów z dyrygentką Beatą Stasiak na czele, przy akompaniamencie piątki zdolnych muzyków, dając popis swoich umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością.

Punktualnie o 19:00 gości powitał Prezes Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie Tadeusz Lempkowski, po czym głos zabrali organizatorzy: ks. proboszcz Andrzej Sulej, Poseł Daniel Milewski i Burmistrz Marcin Uchman. Nie zabrakło podziękowań ani wspomnień jak to się wszystko zaczęło... A dziś zaczęło się mocnym uderzeniem utworu "Sing unto the lord", gdy tylko zespół pojawił się na scenie. Utwór ten był niejako zapowiedzią przesłania całego koncertu: chwalić Boga całym sobą. Potem emocje tylko rosły. Wysłuchaliśmy "OK" Kirka Franklina, zapewniającego, że z Bogiem wszystko będzie dobrze. Przekazem "Consider it done" było dosłownie to, co mówi tytuł: jeśli o coś prosimy Boga to on nam to daje, mówi "zrobione!", to się po prostu dzieje. "What is this", piosenkę o pytaniach, które sobie zadajemy gdy jest tak dobrze, że aż nie możemy w to uwierzyć, wykonali dla nas Dominik Krakowski, Julia Zalewska i Anna Szatybełko. W zwolnionym na chwilę tempie utworu "Chases" mogliśmy odnaleźć wskazówkę, że miłość, którą daje nam Bóg jest niemierzalna i nie pozostaje nam nic innego jak ją po prostu wziąć. Doskonale znane wszystkim "Shackles" w wykonaniu Joanny Kędrackiej i Alesii Duganovej to była prawdziwa eksplozja - to prośba do Boga aby zerwał wszelkie kajdany, więzy i łańcuchy, które nas krępują nie pozwalając Go wychwalać całym sobą. Kolejne były "Hallelujah, salvation, and glory", "His blood still works", "Jesus, I'll never forget, what You've done for me" i "Jesus, You are here". Nie mogło także zabraknąć utworu na bis, a był nim "Souled out" z pamiętnym "my heart is fixed, my mind's made up". Na zakończenie Tadeusz Lempkowski podziękował zespołowi za występ obdarowując dyrygentkę Beatę Stasiak bukietem kwiatów, zaś Jakub Szewczyk, redaktor naczelny magazynu "Cegiełka", każdemu z wykonawców wręczył czerwoną różę. Ostatnim akcentem dnia było odśpiewanie tuż przed 21:00 Apelu Jasnogórskiego przez publiczność wraz z zespołem i wspólna fotografia. Dla artystów i gości przygotowany został także poczęstunek w ogrodzie plebańskim.

Gospel, od staroangielskiego "godspell", oznacza dosłownie Dobrą Nowinę i tym też jest w istocie: pełnym uwielbienia, wręcz ekstatycznym głoszeniem Słowa Bożego. To połączenie energetycznego śpiewu, żywej gestykulacji i wyrazistej mowy ciała, w którym partia wokalna zdecydowanie dominuje nad instrumentalną. To niezwykle ekspresyjna muzyka opiewająca chwałę Boga, wyrażająca radość ze zmartwychwstania i obecności Chrystusa pośród nas i w nas.

W organizację koncertu zaangażowało się wiele osób i organizacji: Gmina Cegłów, Gminna Biblioteka Publiczna - Kulturoteka w Cegłowie, Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kiczkach, Ochotnicza Straż Pożarna w Kiczkach, Klub Kulturalne Zacisze w Cegłowie, Brickville Culture Association oraz nasza parafia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Miasta i Gminy Cegłów Marcin Uchman, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniel Milewski i Marek Sawicki oraz ks. proboszcz Andrzej Sulej. Swoją obecnością koncert uświetnili m.in.: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniel Milewski z żoną Martą, Burmistrz Miasta i Gminy Cegłów Marcin Uchman z żoną Hanną, Burmistrz Miasta i Gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski, Przewodniczący Rady Gminy Latowicz Wiesław Świątek, kapelan Domu Pomocy Społecznej św. Józefa w Mieni ks. Marek Chociej, Sołtys wsi Wiciejów Danuta Zychowicz, Sołtys wsi Rososz Marzena Supieta, Sołtys wsi Skupie Piotr Sadowski, Sołtys wsi Kiczki Pierwsze Bogusława Kieliszczyk, Sołtys wsi Kiczki Drugie Agnieszka Kulka, artysta malarz Franciszek Maśluszczak. Zespół Soul Connection wystąpił w składzie: Beata Stasiak (dyrygent), Julia Zalewska (sopran), Anna Szatybełko (sopran), Alesia Duganova (sopran), Marta Syl (sopran), Joanna Kędracka (alt), Agnieszka Gogolewska (alt), Bożena Bożęcka-Gryziak (alt), Janina Karpińska (alt), Ewa Kiela (alt), Eliza Lebioda (tenor), Monika Marciniak (tenor), Dominik Krakowski (tenor), Paweł Rubach (tenor) z towarzyszeniem muzyków: Krzysztof Rakowski (klawisze), Michał Lipiec (gitara), Robert Grabowski (saksofon), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Kamil Kukla (perkusja).

Fotorelacja w dziale "galeria".

Relację filmową z wydarzenia przygotował Bartłomiej Buczkowski i jest ona do obejrzenia pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=9V2Uya9UqEU

Opublikowano 24-07-2023

Odpust parafialny 2023

Dnia 23 VII 2023 obchodziliśmy odpust parafialny ku czci św. Anny. Uroczystą Sumę o 12:00 celebrował ks. dziekan Jerzy Danecki. Msza św. rozpoczęła się od poświęcenia i otwarcia dwóch zakończonych ostatnio inwestycji - kostki wokół kościoła i odrestaurowanego muru. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali zaangażowani w doprowadzenie tych dzieł do szczęśliwego finału Poseł Daniel Milewski, Radny Krzysztof Janicki, pan Wiesław Augustyniak oraz ksiądz dziekan i ksiądz proboszcz. W trakcie liturgii wiele było odniesień do naszej patronki: ornat, kazanie, litania, specjalna modlitwa. Dzisiejsze święto było także okazją do przekazania parafianom radosnej wiadomości, że parafia otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości pięciuset tysięcy złotych na wykonanie ogrzewania w kościele. Symboliczny czek z tą kwotą być może nieprzypadkowo znalazł się pod obrazem św. Mikołaja - możliwe że i on miał w tym swój wkład... Zakończyliśmy tradycyjnie procesją z udziałem księży z dekanatu siennickiego.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 24-07-2023

Zaproszenie na koncert muzyki gospel

Opublikowano 11-07-2023

« 2 3 4 »
×