Rocznica Pierwszej Komunii Świętej 2022

Dnia 22 maja 2022 w naszej parafii ósemka dziewcząt i szóstka chłopców obchodziła rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej. Uroczysta liturgia w oprawie przepięknej dekoracji kwiatowej świątyni podkreślona udziałem dzieci rocznicowych pozwoliła przeżywać spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym równie intensywnie jak przed rokiem.

Opublikowano 22-05-2022

Potrójna uroczystość

Piątek 29 kwietnia 2022 w naszej parafii był niezwykle uroczystym dniem. A to za sprawą trzech wydarzeń spiętych klamrą poprzez ofiarę Mszy świętej odprawionej przez J. E. ks. bpa Romualda Kamińskiego w obecności księży z dekanatu siennickiego oraz znamienitych gości: ks. Tomasza Jarzębskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniela Milewskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Cegłów Marcina Uchmana, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Cegłów Dariusza Uchmana oraz Przewodniczącego Rady Parafialnej Krzysztofa Janickiego. Tego dnia Jego Ekscelencja dokonał poświęcenia Obrazu Jezusa Miłosiernego i tablicy upamiętniającej śp. ks. kan. Sławomira Safadera oraz oficjalnego otwarcia świeżo wyremontowanej drogi na cmentarz.

Jesienią ubiegłego roku na zebraniu Rady Parafialnej zrodził się pomysł aby w naszej świątyni umieścić Obraz Jezusa Miłosiernego. Nie minęło wiele czasu nim udało się znaleźć pracownię malarską, która podjęła się tego dzieła. Jego stworzenie powierzono malarce Romanie Litwinienko z Łodzi. Prace nad obrazem trwały od listopada 2021 roku do kwietnia 2022 roku. Obraz został namalowany według pierwowzoru pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego z 1934 roku, jaki znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Od 22 kwietnia 2022 obraz gości w naszym kościele. Został on ufundowany po części jako dar dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych a po części ze składek parafian. Niech Zmartwychwstały Chrystus przez ten poświęcony obraz udziela łask naszym duszom, tak jak zapowiedział św. siostrze Faustynie zlecając namalowanie tego wizerunku: "Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały."

Dokładnie rok temu uderzyła w nas jak grom wiadomość o śmierci naszego niedawnego pasterza - ks. Sławomira Safadera. Sto miesięcy, które spędził w naszej parafii, było czasem wielkich zmian. Zmian na lepsze. Wrodzona wrażliwość na piękno i dbałość o szczegóły nie pozwalały ks. Sławomirowi przechodzić obojętnie wobec jakichkolwiek niedoskonałości ani ignorować najmniejszych nawet oznak nieładu. Pracowitość zaś łączył z głęboką wiarą i poczuciem humoru. Pozyskiwał więc środki i serca ludzi pragnących, tak jak on, świetności kiczkowskiej parafii. Nadgryzione zębem czasu kościół i dzwonnica a także dawno nieremontowana plebania oraz ich otoczenie piękniały z dnia na dzień. Nie sposób zapomnieć takiego Człowieka. Pamięć jest jednak ulotna, dlatego staraniem ks. proboszcza Andrzeja Suleja i parafian została wykonana i zawieszona pod chórem tablica epitafijna następującej treści

ś. † p.

ks. Kanonik Sławomir Safader

Urodził się 14 maja 1958 roku
w Warszawie.
Zmarł w czwartek,
29 kwietnia 2021 roku,

Odszedł do domu Ojca w wieku 63 lat
w 33. roku kapłaństwa, jako Proboszcz
Parafii św. Pawła Apostoła
w Zakręcie.

Z końcem sierpnia 2010 roku rozpoczął
jako Proboszcz pracę duszpasterską
w Parafii św. Anny w Kiczkach, którą
sprawował 8 lat i 4 miesiące.
Zawsze życzliwy, otwarty, pozyskiwał przyjaciół
i wiernych pogodnym usposobieniem. Gorliwy duszpasterz,
gospodarz, obrońca wiary i moralności, człowiek ogromnej
dobroci, wrażliwy na piękno otaczającego świata.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Niech będzie ona pomnikiem jego życia i działalności pośród nas. Poświęcenie tablicy poprzedziło przecięcie wstęgi przez Posła Daniela Milewskiego i Burmistrza Marcina Uchmana oraz złożenie kwiatów i zniczy przez Burmistrza Marcina Uchmana, Zastępcę Burmistrza Dariusza Uchmana oraz Przewodniczącego Krzysztofa Janickiego.

Na pokrytej żużlem drodze na cmentarz podczas mokrej pogody wyrabiały się koleiny, podczas suchej - wznosiły tumany czarnego pyłu. Brakowało jednak środków na jej modernizację. Aż nadeszła wiosna 2022 roku. Dzięki dofinansowaniu Gminy Cegłów oraz składkom parafian udało się doprowadzić do szczęśliwego finału inwestycję wykonania asfaltowej nawierzchni. Od 16 marca 2022 możemy się cieszyć komfortem korzystania z nowej drogi. Po Mszy świętej udaliśmy się z procesją do kapliczki przy tej drodze, gdzie J. E. ks. bp Romuald Kamiński po odmówieniu modlitwy zaprosił dzieci i młodzież do przecięcia wstęgi wraz z Burmistrzem Marcinem Uchmanem.

Po uroczystości goście udali się na poczęstunek do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Posiadałach.

Opublikowano 30-04-2022

Rezurekcja 2022

Rezurekcja - ta sama jak każdego roku a jakże inna. Odmieniane we wszystkich przypadkach słowo "pandemia" przez ostatnie dwa lata odcisnęło swoje piętno także na liturgii. Skromne przeżywanie Świąt Wielkanocnych odeszło już jednak w niepamięć. W tym roku mogliśmy znów świętować w pełni, uroczyście, pięknie!

Opublikowano 19-04-2022

Wigilia Paschalna 2022

Wigilia Paschalna - najbogatsza i najpiękniejsza liturgia w ciągu roku. To moment, na który oczekiwaliśmy i przygotowywaliśmy się przez cały okres  Wielkiego Postu: przejście Chrystusa ze śmierci do życia. Alleluja!

Opublikowano 17-04-2022

Wjeżdża Król nasz, Jezus cichy, do Jerozolimy

Przed nami Wielki Tydzień - czas najgłębszej kontemplacji tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Naszego Pana. Tymczasem dziś wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy, witanego przez lud, który słał przed Nim gałązki palmowe i wielbił Go radosnym "Hosanna!". Na pamiątkę tego wydarzenia przynosimy do świątyni nasze palmy - symbole odradzającego się życia i uwielbiamy Chrystusa tymi samymi słowami.

Opublikowano 11-04-2022