Koncert Zespołu „Sonanto”

Dnia 25 lipca 2021 o godzinie 20:00, w dniu odpustu parafialnego, przy Kościele Świętej Anny w Kiczkach odbył się koncert utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu Zespołu Wokalno-Aktorskiego „Sonanto” w składzie: Aleksandra Matryba (śpiew), Katarzyna Andruszko (śpiew), Dominik Rybiałek (śpiew), Jacek Kwiatkowski (pianino), Kornelia Figielska (skrzypce). Stanowił on jedno z wydarzeń Iubilaeum Terrae Cegloviensis - obchodów 400-lecia nadania praw miejskich dla Cegłowa.

Zespół powitał licznie zgromadzoną publiczność utworem Jana Pietrzaka "Taki kraj", po czym nastąpiło oficjalne rozpoczęcie wieczoru. Konferansjer, Paweł Krasowski zaprosił na scenę Patronów Honorowych i Organizatorów koncertu: Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Daniela Milewskiego, Wójta Gminy Cegłów Marcina Uchmana, Prezesa Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie Tadeusza Lempkowskiego oraz Proboszcza Parafii św. Anny w Kiczkach ks. Andrzeja Suleja. Po przywitaniach, przemówieniach i podziękowaniach, w tym także szczególnym podziękowaniu od druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczkach dla Pana Posła Daniela Milewskiego za okazywane im wsparcie, rozpoczęła się część artystyczna. Popis umiejętności wokalnych i instrumentalnych artyści rozpoczęli od wykonania pieśni "Pierwsza kadrowa", "Maryjo, śliczna Pani" i "Jak całować, to ułana". Dalej wysłuchaliśmy szeregu utworów znanych i nieznanych, przeplatanych nostalgicznymi wyimkami z historii ziemi cegłowskiej i naszej ojczyzny. Jak sam przyznał Paweł Krasowski, inspiracją dla takiej narracji konferansjerskiej była monografia historyczna "Na cegle pisane". Do okresu pierwszej wojny światowej nawiązywały pieśni "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Wojenko, wojenko". "Żurawiejka" i "Cud nad Wisłą, czyli Polska młócka" porwały nas tak samo jak porywały nasze wojska do walki z bolszewikami w 1920 roku. Ilustracją trudnego okresu okupacji hitlerowskiej była "Modlitwa obozowa", zaś Powstania Warszawskiego - "Warszawskie dzieci" oraz wzruszająca "Mała dziewczynka z AK". Wspomnieniem pontyfikatu Jana Pawła II, w tym pielgrzymek Jego Świątobliwości do Polski, były utwory "Góralu, czy ci nie żal?", "Nie lękajcie się", oraz ulubiona pieśń Ojca Świętego - "Barka". Tę ostatnią zaśpiewaliśmy wszyscy razem stojąc i trzymając się za ręce, jako wyraz czci i szacunku dla osoby i nauk Papieża Polaka. Reminiscencją rzeczywistości, w której toczyła się walka z komunizmem i kształtowała Solidarność, była "Piosenka dla córki" Krzysztofa Kasprzyka oraz "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Koncert zwieńczyło wykonanie pieśni Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską". Podsumowując to poruszające wydarzenie, Tadeusz Lempkowski bardzo trafnie zauważył, że utwory, jakich mieliśmy przyjemność wysłuchać, to "pieśni, które budowały naszą tożsamość". Prezes Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku podziękował artystom za występ wręczając im czerwone róże i książki "Na cegle pisane". Dziękowały także związane z naszą parafią Siostry Szarytki. Dla spragnionych wrażeń widzów nie mogło zabraknąć bisów. Muzycy postanowili uczynić zadość tej potrzebie pod warunkiem, że widownia zaśpiewa razem z nimi. Tak też się stało. Wspólne wykonanie utworów "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko" i "Żurawiejka" było wisienką na torcie.

Koncert zakończył się tuż przed 22:00 a odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 27-07-2021

Odpust ku czci św. Anny 2021

Dnia 25 lipca 2021 o godzinie 12:00, w przeddzień wspomnienia św. Anny, uroczystą Sumę Odpustową odprawił ks. Piotr Domański, który wygłosił kazanie z nauką czym właściwie jest Odpust. Msza św. zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, litanią do św. Anny i procesją Eucharystyczną wokół kościoła, do której przyłączyli się pozostali księża z dekanatu, z ks. dziekanem Markiem Kasprzakiem na czele, a także nasz rodak ks. Tomasz Jarzębski. Ze względu na remont mostu w tym roku miejsce dla straganów, namiotów i atrakcji dla dzieci znalazło się na łące nad stawem, podobnie jak to miało miejsce przed wojną. Tam też Koło Gospodyń Wiejskich z Kiczek prowadziło loterię fantową z przeznaczeniem dochodu na inwestycje przy kościele.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 27-07-2021

Zapraszamy na koncert

Opublikowano 20-07-2021

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2021

Dnia 3 czerwca 2021 obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ofiarę Mszy świętej podczas Sumy sprawował ks. Ryszard Kowalski, zaś w procesji do czterech ołtarzy ustawionych wokół kościoła uczestniczyło trzech księży: Celebrans, ks. Wojciech Bisikiewicz oraz ks. proboszcz Andrzej Sulej. Przeżywanym chwilom dodawały wyrazu płatki kwiatów sypane przez bielanki przed Najświętszym Sakramentem i niesione chorągwie oraz wspaniała pogoda.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 04-06-2021

Pierwsza Komunia Święta 2021

Dnia 16 maja 2021 o godzinie 10:00 przeżywaliśmy z naszej parafii uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez piętnaścioro dzieci, które przygotowywały się na tę szczególną chwilę przez cały rok. Mszę św. wraz z ks. proboszczem Andrzejem Sulejem koncelebrował ks. Tomasz Jarzębski. Dzieci czynnie włączyły się w liturgię słowa oraz w procesję z darami. Na zakończenie każde z nich otrzymało z rąk ks. proboszcza chleb, aby zabrać go do domu i podzielić się nim z rodziną.

Fotorelacja w dziale "galeria".

Opublikowano 19-05-2021

« 9 10 11 »
×